Pécsi Tudományegyetem logo PTE Műszaki és Informatikai Kar
Mérnök Informatikus
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

Összefoglaló az V. Gépészmérnöki Tudományok Népszerűsítése Konferenciáról

Ötödszörre rendezte meg a Magyar Tudomány Ünnepe országos rendezvénysorozat keretében a Gépészmérnöki Tudományok Népszerűsítése Konferenciát a PTE MIK gépészmérnök oktató gárdája, a Magyar Tudományos Akadémia Pécsi területi Bizottsága Gépészeti és Épületgépészeti Munkabizottsággal (MTA PAB GÉG) közösen. 

Az idei, ünneplésnek is tervezett eseményen Dr. Medvegy Gabriella dékán asszony mondott köszöntőt, értékelve a gépész tanszékeken fellendült kutatói munkát, aminek fontos eleme a hallgatók bevonása a tudományos tevékenységbe. Eördöghné Dr. Miklós Mária egyetemi docens asszony, MTA PAB GÉG elnök, a rendezvény szervezőjeként megnyitója elején megköszönte a korábbi, 2019-ig regnáló Munkabizottsági elnök, Orbán Ferenc professor emeritus elnöki munkáját. Docens asszony rövid történelmi visszatekintés után a konferencia egyik fő üzenetének az együttműködés fontosságát nevezte meg, amit tükröznek a konferencia témái is, több területen összefogásban zajlott a kutatómunka az oktatók között. Emellett egyes témák rokon területeket érintettek, ami szintén az együttgondolkodásnak is folyománya.

A konferencián színes, sokak érdeklődésére számot tartó előadások hangzottak el, csak néhányat megemlítve: hőkomfort, fűthető üveg, 3D fémnyomtatás, lézeres kommunikáció, belsőégésű motorok felújítása, szivattyúk okos szabályozása, épületszkennelés, BIM és VR, veseartéria vizsgálata áramlástani szimulációval.
A 9 előadó közül 3 a PTE MIK gépészmérnök képzésben aktuálisan részt vevő, vagy nemrégiben végzett hallgató volt. Az előadásokat személyesen az MTA PAB exkluzív pécsi épületében, valamint az online térben lehetett követni.

Több előadás témái körül izgalmas beszélgetések alakultak ki az előadók és a hallgatóság között, új felvetések is megfogalmazódtak, amik megalapozzák a jövő évi, várhatóan hasonlóan színvonalas rendezvényt is.

Köszönjük minden előadó és résztvevő munkáját, sok sikert kívánunk további szakmai pályájukon, kutatási és oktatási tevékenységükhöz!