Pécsi Tudományegyetem logo PTE Műszaki és Informatikai Kar
Mérnök Informatikus
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

Felfújható lenvászon párna

CAM (Computer Aided Manufacturing) metódussal tervezett, szimulált és legyártott kétrétegű, felfújható ülőpárna

Előzmények

A Lissone Design Awardra 2011-ben Kozák Barnabással terveztünk egy felfújható, kétrétegű papírpárnát, ahonnan egy különdíjat sikerült elhozni.

A 2PLY egy instant városi ülőpárna, egy olyan tárgy, ami eddig nem jelent meg a városi térben. A párna nem hoz létre önállóan városi felületeket, ennek ellenére kiválóan kiegészíti a már meglévő ülőfelületeket, szükség esetén pedig ideiglenesen pótolhatja ezek hiányát.

A papírpárna egyedi arculatával, valamint szellemi hátterével erős identitásra tesz szert, hiszen ez nem egy egysíkú eszköz, hanem egy folyamatos mozgáson, metamorfózison és kommunikáción alapuló kapocs az emberek és a városi környezet között.

A 2PLY egyszerre több síkon kapcsolódik az adott helyhez, az elsődleges kapcsolat a felhasználás módjában rejlik, hiszen ez egy instant, többnyire egyszer használatos kültéri párna, amelynek fő funkciója csak egy adott tér-idő konstellációban jön létre. Ezen kívül rendelkezik a tárgy egy ennél egzaktabb kommunikációs eszközzel, mégpedig a papírra nyomtatható reklámfelülettel, amelyre az adott helyhez kapcsolódó grafikák, logók, az adott rendezvényhez tartozó programok szerepelhetnek. Természetesen ez a felület szabadon felhasználható marketing célokra is. Mindezeken túlmutatva a 2PLY utóéletét is erős koncepcionális program szabja meg, a párna használat után, egyszerű csináld- magad módon átalakítható papírtáskává. Így a tárgy, utóéletében is kapcsolatot keres és talál az ember-tér-idő összefüggéseiben, hiszen a manapság divatos design táskaként, egyedi karakterével és fiatalos szemléletével a köztudatba kerülve, szimbolikus karakterré alakul.

Erről szóló cikk itt olvasható:
http://epiteszforum.hu/instant-varosi-uloparna-lissone-design-award-kulondij-pecsi-epiteszhallgatoknak

Az terv megjelenését több megkeresés követte. A tárgy megvalósítása viszont váratott magára. A kutató ösztöndíj remek lehetőséget adott a tárgy megvalósításához. A gyártó keresése közben viszont kiderült a papír-műanyag kompozit anyag nem működőképes konstrukció. A papír hordozóréteg nedvesség hatására elveszti stabilitását, a vékony műanyag réteg pedig nem bírja felvenni a rá nehezedő nyomást. PVC hordozóréteg esetén a papír kasírozása jelentett nehézséget a hazai cégeknek. Anyagkísérletek kezdődtek. Az eredeti elképzelés kivitelezhetetlensége miatt formálódott a terv, az eredeti koncepció így sérült.


Első PVC-lenvászon kasírozás teszt

 Az új kompozit anyag keresése és gyárthatóságára tett számtalan kísérlet után a PVC-sűrű szövésű lenvászon bizonyult a legtartósabb, legjobban hegeszthető anyagnak. Külső felülete naturális megjelenésű. Az első egyszerű formateszt bizonyította a légáteresztő képességének kiválóságát.

Ismételten a CAM (Computer Aided Manufacturing) metódust hívtam segítségül, a szerszám legyártását megelőzően számítógépes ruhaszimulációval teszteltem a formát felfújt állapotában. A stressztesztből kiderült, hol vannak a szerkezetnek gyenge pontjai, a formából és illesztésből adódóan hol számíthatunk a legnagyobb valószínűséggel a szerkezet tönkremenetelére.

A párna virtuális modellje a 2Ds terv alapján


 A virtuális modell stressz tesztje, jól látszik, hogy a nyomásból eredően hol vannak a tárgy gyenge pontjai.


Ezután következett a szerszám megtervezése és legyártása. A speciális réz szerszám magas frekvencián olvasztja meg a PVC réteget, így a PVC-PVC találkozásnál az anyag molekuláris szinten egybeforr.

 Az elkészült szerszám

 Végül az elkészült lenvászon-PVC párna:

 

 Használat közben:

 „A kutatás a TÁMOP 4.2.4.A/2-11-1-2012-0001 azonosító számú Nemzeti Kiválóság Program – Hazai hallgatói, illetve kutatói személyi támogatást biztosító rendszer kidolgozása és működtetése konvergencia program című kiemelt projekt keretében zajlott. A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.”

Mátételki Ákos