Pécsi Tudományegyetem logo PTE Műszaki és Informatikai Kar
Mérnök Informatikus
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

Együttműködik a PTE és Metropolitan State University of Denver

Együttműködési megállapodást írt alá a Metropolitan State University of Denver és a Pécsi Tudományegyetem, melynek célja közös képzések, oktatási együttműködési projektek megvalósítása, a hallgatói és oktatói mobilitás, valamint a nemzetköziesítés támogatása. 

A két intézmény együttműködése már tíz éves stratégia partnerségre tekint vissza, az elmúlt években számos hallgatói és oktatói mobilitás valósult meg a két egyetem között. A Pécsi Tudományegyetem részéről leginkább a Műszaki és Informatikai Kar, illetve a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar érintettek, utóbbi Politikatudományi Nemzetközi Tanulmányok Tanszéke kutatási, konferencia és oktatási projektekben működik együtt az amerikai egyetemmel. A Műszaki és Informatikai Kar számos területen kapcsolódik a partnerintézményhez, egyebek között annak szakemberei közreműködtek a denveri építész minor szak megvalósításában.

Dr. Miseta Attila, a PTE rektora az együttműködés kapcsán kihangsúlyozta, az nagy szerepet játszik a PTE nemzetközi kapcsolatrendszerének további kiterjesztésében, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a szerződést valódi tartalommal megtölteni komoly szakmai vállalást és kihívást jelent mindkét fél számára.
A megállapodási szerződés lehetővé teszi, hogy az intézmények közös oktatási együttműködési projekteket hozzanak létre, melyeket a későbbiekben kölcsönösen fejlesztenek majd, emellett az egyetemek a továbbiakban is támogatják a közvetlen kapcsolatfelvételt egymás oktatói, tanszékei, intézetei és kutató központjai között.

A két fél megállapodott abban is, hogy a kölcsönösen érdekelt tudományterületeken belül lehetőséget biztosítanak az oktatói és kutatói cserékre, tanulmányok és kutatások elkészítésére, illetve publikálásra egymás tudományos folyóirataiban. A szerződés ugyanakkor keretet ad közös kurzusok, szemináriumok, tanulmányutak, és konferenciák szervezéséhez is.

Dr. Tarrósy István, a PTE Nemzetközi Igazgatóságának igazgatója kihangsúlyozta, a PTE nemzetköziesítési törekvései szempontjából nagyon fontos a minőségi együttműködések sokasága, emellett aláhúzta, a pécsi intézménynek nagyon kiterjedt és egyre inkább kitárulkozó minőségi együttműködése van a Metropolitan State University of Denverrel, amely mindkét oldal számára fontos és amelyre mindkét intézmény stratégiai fejlesztéskét tekint.

Arról, hogy milyen konkrét területeket érintett az elmúlt tíz évben a közös munka, milyen kérdéskörökben születtek közös publikációk, illetve, melyek azok a témakörök, amik nagy potenciállal rendelkeznek a jövőre vonatkozóan, Dr. Medvegy Gabriella, a PTE Műszaki és Informatikai Kar dékánja beszélt. Kiemelte, szeretnének megvalósítani egy közös online képzést is, melynek során magyar és denveri hallgatók egy virtuális tanteremben vennének részt közös oktatásban. Jelenleg hasonló képzésre nincs példa Magyarországon, ezért a törekvés mindenképpen úttörőnek számít.

A Metropolitan State University of Denvert Dr. Laura Niesen De Abruña elnökhelyettes képviselte az eseményen, aki ugyancsak kiemelte a közös denveri építész minor szak létrehozását, melyet megelőzően hasonló szak nem működött az amerikai intézményben. Ugyanakkor elmondta, világszerte több hasonló együttműködésük van más, ugyancsak kiváló egyetemekkel, ezek mindegyike hozzájárul ahhoz, hogy a denveri hallgatók ne csak a saját országuk határain belül gondolkodjanak, hanem megismerjenek más országokat, más nyelveket, más kultúrákat. Kihangsúlyozta, a csereprogramok és a nemzetközi tanulmányi lehetőségek nagyon nagy előnyt jelentenek minden felsőoktatásban tanuló és dolgozó számára.